squamocelulárny karcinóm mačiek

Spinocelulárny karcinóm

(squamous cell carcinoma) alebo „biela srsť mačiek a slnečné lúče“

Vzhľadom k čoraz vyšším teplotám vonku a neúprosným slnečným lúčom, sme si pre Vás pripravili článok o jednom z najčastejších nádorových ochorení kože. Priblížime Vám aj príbeh jedeného z naších pacientov.

Spinocelulárny karcinóm (SCC) je nádor z kožných buniek. Keďže tento typ rakoviny pochádza zo skvamóznych buniek, nádory sa môžu vyvinúť kdekoľvek, kde sú tieto bunky prítomné. A to najmä na miestach s riedkým osrstením a málo pigmentovanými oblasťami kože, a to hlavne na očných viečkach, hornom okraji nosa, perách, ušiach a iných oblastiach, ktoré sú viac vystavené ultrafialovým lúčom, ktoré sa popisujú ako jedna z najčastejších príčin vzniku SCC. Môže sa však jednať aj o traumu, popáleninu, vírusové ochorenia a čokoľvek čo poškodzuje tieto povrchové bunky. Biele a svetlé mačky majú až 13x väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyskytne tento druh nádoru. Znížené riziko bolo hlásené u siamských, himalájskych a perzských plemien, pravdepodobne v súvislosti s ich ochranným pigmentom v daných oblastiach.

S relatívnou frekvenciou sú tiež pozorované skvamocelulárne nádory v ústnej dutine. Nádory ústnej dutiny tvoria len asi tri percentá rakoviny mačiek, ale asi 3/4 tvoria práve SCC a často sú zamieňané s ochoreniami zubov.

Hoci sa SCC najčastejšie vyskytuje v oblasti tváre u mačiek, môže sa vyskytnúť kdekoľvek, vrátane prstov na nohách. SCC prsta (prstov) predstavuje asi 25 % všetkých digitálnych nádorov u mačiek. Nádory prstov na nohách, najmä nechtového lôžka, môžu spôsobiť opuch, bolesť a krívanie. U mačiek je asi 90 % karcinómov prstov na končatine rakovina, ktorá sa rozšírila do prsta z pľúc ako metastáza.

Symptómy
SCC môže mať veľmi variabilný vzhľad. Zvyčajne sú jednotlivé, malé a zle ohraničené, s nepravidelnými, stvrdnutými okrajmi. Okolie môže byť jemne ružové a môže dôjsť k vypadávaniu srsti. Najskôr sa bude kožná lézia javiť ako celkom benígna, vyzerá ako malá chrasta alebo možno malý škrabanec. Následne sa objaví plytká alebo hlboká rana (ulcerácia)

Diagnostika
– aspiráciou tenkou ihlou (FNA)
– biopsia je chirurgická excízia

Terapia
chirurgický zákrok (až rozsiahle platiky tváre, amputácie)
– kryoterapia pri počiatočných veľmi malých léziach
– radiačná terapia
– chemoterapia

Prevencia
Obmedzte čas, ktorý vaša mačka trávi na slnku, najmä v čase, keď je slnko najvyššie a lúče sú najškodlivejšie. Ak vaša mačka trávi veľa času na okennom parapete počas dňa, môžete zvážiť umiestnenie okenného tienidla. Ak musíte nechať svoju mačku vonku počas denného svetla, naneste jej opaľovací krém na uši a nos predtým, ako vyjde na slnko.

Klinický prípad:

Volá sa Sniežik, a je to klasická outdoorová staršia mačka bielej farby patriaca polovici ulice kvôli svojej prítulnej povahe (pravdaže majiteľku má). Pred asi pol rokom bol u nás ošetrovaný kvôli rane na spodnom viečku ľavého oka. V tom čase to ale majiteľka pripisovala možnej staršej traume niekde vonku pri pouličných bitkách. Navrhnutá bola chirurgická terapia s patohistológiou, ktorá však bola odmietnutá. Preto sa vykonala iba plastika viečka s odstránením patologického tkaniva. Na obrázkoch samotný proces pred, počas chir. zákroku a vyhojenie. Bola využitá tzv. H-plastika dolného viečka a 10 dňový pobyt vo vnútri s golierom.

O pol roka však Sniežik prišiel s ďaleko horšou léziou. Áno, začalo sa leto. Oko kvôli obrovskej lézii zasahujúcej obe viečka a priľahlé okolie až k nosu nebolo možné ani vyšetriť. Okrem daného problému sa mal Sniežik dobre, prijímal potravu a dobrá nálada ho neopúšťala. Navrhnutá bola rozsiahla rekonštrukčná chirurgia tvárovej časti s enukleáciou (odstránením očnej gule) a patohistologické vyšetrenie. Bolo nutné vykonať enukleáciu zdravého oka, aby sme následným kožným flapom s faciálnou artériou uzavreli veľký defekt. Po dobu 14 dní sa stal indoor kocúrom s golierom. Na obrázkoch Sniežik pred, počas a po chir. zákroku a vyhojenie (bez anestézy sa fotiť nechce).

Našťastie u Sniežika nedošlo počas terapie k dehiscencii rany a flap sa kompletne vyhojil. Výsledky patohistologického vyšetrenia potvrdili SCC a okrem chirurgie mu bolo nariadené natierať uši a oblasť nosa opaľovacím krémom s FP50. Ideálne ho držať už len vo vnútri avšak Sniežik má túlavé labky 🙂

Obr.č. 1 Lézie na oboch ušniciach u outdoorového kocúra
Obr.č.2 Odstránenie nekrotického tkaniva a chrást s postihnutej ušnice

Obr. 3 pred chir. zákrokom, Obr.4 a 5 počas chir. zákroku, Obr. 6 10 dní po chir. zákroku a vyberaní sutury

Obr. č7 pred chir. zákrokom, Obr. 8, 9 a 10 počas chir. zákroku (enukleácia s plastikou a využitím kožného flapu

Obr. 11 a 12 – 14 dní po zákroku a odstránenie sutury

Medivet